W środę 13 marca 2013 r. w czytelni PBW Filii w Łańcucie po raz trzeci odbyły się zajęcia z cyklu „Lekcje z historii najnowszej” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Klasa IR oraz IIIB wysłuchała wykładu zatytułowanego: „Polskie Państwo Podziemne na Rzeszowszczyźnie 1939 – 1944/45”.

Zajęcia prowadziła Katarzyna Kyc, historyk Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się o formach i metodach walki z okupantem w tym akcjach dywersyjnych, sabotażowych oraz działaniach wywiadui kontrwywiadu. Omówiona została również rola podziemnego sądownictwa, tajnego nauczania oraz formy pomocy ludności żydowskiej. Zaprezentowane zostały także sylwetki osób zaangażowanych w konspiracyjną działalność: dowódców, żołnierzy, łączników, kurierów a także księży kapelanów.

Oprócz prelekcji uczniowie obejrzeli film ze zbiorów IPN pt. "Polskie Państwo Podziemne 1939-1945 r." w reżyserii Andrzeja Sapija. Film opisuje działania zbrojne, struktury cywilne, administracyjne i polityczne, które tworzyły Polskie Państwo Podziemne. Mowa jest m. in. o strukturach administracyjno - politycznych Delegatury Rządu na Kraj, o tajnym nauczaniu, tajnej prasie i wydawnictwach, działalności Rady Pomocy Żydom "Żegota", podziemnym wymiarze sprawiedliwości. O fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego mówią w filmie uczestnicy tamtych wydarzeń, m. in. Maria Dmochowska, Maria Staszewska, Krystyna Grostal, Kazimierz Łodziński, Józef Garliński i Władysław Bartoszewski. Poznajemy także tło historyczne wydarzeń, gdyż wypowiadają się także historycy zarówno polscy, jak i zagraniczni: Andrzej Ajnenkiel, Janusz Tazbir, Norman Davies i B. Martin (Niemcy).

Omawiane na spotkaniu tematy znalazły odzwierciedlenie na 30 panelach tworzących wystawę zatytułowaną ”Polskie Państwo Podziemne 1939-1944/45”, przygotowaną przez IPN Oddział w Rzeszowie. Ekspozycja zawiera zdjęcia i dokumenty archiwalne, a jej głównym celem jest przybliżanie wiedzy młodemu pokoleniu na temat historii i struktur Polskiego Państwa Podziemnego na Rzeszowszczyźnie.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek pt. „Armia Krajowa – Siły Zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego” ze zbiorów własnych Biblioteki Pedagogicznej w Łańcucie.

Organizatorem spotkania był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie Filia w Łańcucie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie.

GALERIA

Jubileusz szkoły

e-Dziennik

Szkoła promująca zdrowie

Zalookaj do NAS :)

Poradnik EKONOMIKA

SWF file not found. Please check the path.

SWF file not found. Please check the path.

Dla pracownika